Belka
Niedziela, 19 Maja 2024   imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

APEL Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w sprawie zaniechania wypalania traw i pozostałości roślinnych !!!

Data publikacji: 2019-03-15, Data modyfikacji: 2019-03-17
A A AWydrukDrukuj  
 
APELŚwiętokrzyskiego Komendanta WojewódzkiegoPaństwowej Straży Pożarnejw sprawie zaniechania wypalania traw i pozostałości roślinnych !!! W okresie wiosennym, jak co roku, odnotowuje się wzrost liczby interwencji Straży Pożarnej związanych z wypalaniem traw, W ostatniej dekadzie na terenie województwa świętokrzyskiego odnotowano średnio 3 677 pożarów traw. Efektem wypalania są często niekontrolowane pożary, skutkujące często dużymi stratami materialnymi, a nawet ofiarami śmiertelnymi. Celowe podpalenia traw stanowią ponad 90% Wszystkich pożarów łąk i lasów. Dzieje się tak, ponieważ w naszej świadomości wciąż funkcjonuje mit, że wypalanie traw poprawi jakość gleby i jest swoistym rodzajem jej nawożenia i użyźniania. Rolnicy nadal sądzą. że ogień to "najtańszy herbicyd" do zwalczania chwastów. Nic bardziej błędnego! Ogień nie tylko zabija żyjące w trawie zwierzęta i mikroorganizmy, ale także wyjaławia glebę. Przywrócenie po takich „praktykach" właściwego stanu powierzchni ziemi jest skomplikowane i wymaga często pracy wielu pokoleń leśników i rolników! Wypalanie traw to zjawisko niebezpieczne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i ludzi oraz obiektów budowlanych. To często wstęp do groźnego pożaru. Bo choć po zimie gleba jest wilgotna, to wyschnięte trawy w połączeniu ze zmiennymi wiatrami powodują, że ogień dociera do zabudowań gospodarskich i obszarów leśnych oraz do terenów o szczególnie cennych walorach przyrodniczych (parków narodowych i krajobrazowych, rezerwatów przyrody, obszarów chronionego krajobrazu i użytków ekologicznych).

Pełna treść wiadomości na: umig.busko.pl/informacje/14-aktualnosci/17756-apel-swietokrzyskiego-komendanta-wojewodzkiego-panstwowej-strazy-pozarnej-w-sprawie-zaniechania-wypalania-traw-i-pozostalosci-roslinnych.html
umig.busko.pl, Źródło artykułu: umig.busko.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat buski - powiat w Polsce (województwo świętokrzyskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Busko-Zdrój.

    W skład gminy wchodzi 65 miejscowości w 47 sołectwach.

    Busko-Zdrój, Stopnica, Gnojno, Nowy Korczyn, Pacanów, Solec-Zdrój, Tuczępy, Wiślica.

    Baranów, Bilczów, Biniątki, Błoniec, Bronina, Budzyń, Chotelek, Dobrowoda, Elżbiecin, Gadawa, Galów, Janina, Kameduły, Kawczyce, Kołaczkowice, Kostki Duże, Kostki Małe, Kotki, Las Winiarski, Łagiewniki, Mikułowice, Młyny, Nowa Wieś, Nowy Folwark, Oleszki, Olganów, Owczary, Palonki, Pęczelice, Podgaje, Radzanów, Ruczynów, Siesławice, Skorzów, Skotniki Duże, Skotniki Małe, Słabkowice, Służów, Szaniec, Szczaworyż, Wełecz, Widuchowa, Wolica, Zbludowice, Zbrodzice, Zwierzyniec, Żerniki Górne. Chwalikówka, Duże Budy, Ewelinów, Ignaców, Kamienica, Kapturów, Kargowy, Młyny-Pomyków, Na Chrustach, Poddębinie, Podlesie, Posada, Równiny, Tomaszówek, Wąsosz, Włodarka, Wolica Siesławska.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola