Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Odnowione zabytki sakralne

Data publikacji: 2013-04-10, Data modyfikacji: 2013-04-12
A A AWydrukDrukuj  
 

W gminie Busko znajduje się szereg zabytków sakralnych, których wartość historyczna, artystyczna i naukowa jest nie do przecenienia. Są to zabytki pochodzące z różnych okresów dziejowych. Wiele z nich wymaga kompleksowych prac restauratorskich, a nawet budowlanych. W ubiegłym roku udało się takie wykonać m.in. w kościele pw. św. Jakuba Starego w Szczaworyżu oraz w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Dobrowodzie.

 Kościół w Szczaworyżu jest zabytkiem późnorenesansowym, barkowym. Został wzniesiony na początku XVII wieku na miejscu pierwotnego spalonego kościoła. To jeden z najstarszych zabytków na terenie powiatu buskiego. W ubiegłym roku kontynuowano prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym, który należy do grupy kilku najcenniejszych w województwie świętokrzyskim zabytków tego typu. Obraz „Matka Boska z Dzieciątkiem" pochodzi z pierwszej poł. XVI w. i jest wybitnym przykładem malarstwa renesansowego. Niegdyś obraz ten znajdował się w klasztorze Ojców Kamedułów na górze Chełmicy. Podczas Potopu Szwedzkiego klasztor został zniszczony, a mnisi przenieśli obraz na przechowanie do kościoła w Szczaworyżu. Obraz ocalał i został uznany za cudowny.

W ramach prac restauratorskich w kościele dokonano konserwacji technicznej i estetycznej sześciu drewnianych kolumn ołtarza składających się z malowanych trzonów, złoconych głowic i baz z plintami.

W kościele pw. św. Marii Magdaleny w Dobrowodzie przeprowadzono prace konserwatorskie ołtarza bocznego Matki Boskiej z obrazem „Adoracja Matki Boskiej przez rodzinę szlachecką". Wykonano pełną konserwację techniczną i estetyczną ołtarza, dzięki czemu stał się ona bardziej wyrazisty i czytelny. Z ołtarza usunięte zostały wszelkie nawarstwienia, co pozwoliło odsłonić jego pierwotną polichromię. Oczyszczono powierzchnię i złocenia. Zrekonstruowano brakujące i zniszczone elementy w stosownych gatunkach drzew oraz wzmocniono konstrukcje poszczególnych elementów ołtarza. Olejny obraz został poddany kompleksowej konserwacji.

Zabytki sakralne wpisane są w kulturę chrześcijańską oraz historię gminy Busko-Zdrój. Stanowią również jej ofertę turystyczna i kulturalną oraz służą wartościom edukacyjnym. Gmina wsparła prace konserwatorskie w obu kościołach łączną kwotą 20 000 zł.

 

 

 

UM Busko-Zdrój, Źródło artykułu: www.busko.pl, Autor zdjęć: UM Busko-Zdrój
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat buski - powiat w Polsce (województwo świętokrzyskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Busko-Zdrój.

    W skład gminy wchodzi 65 miejscowości w 47 sołectwach.

    Busko-Zdrój, Stopnica, Gnojno, Nowy Korczyn, Pacanów, Solec-Zdrój, Tuczępy, Wiślica.

    Baranów, Bilczów, Biniątki, Błoniec, Bronina, Budzyń, Chotelek, Dobrowoda, Elżbiecin, Gadawa, Galów, Janina, Kameduły, Kawczyce, Kołaczkowice, Kostki Duże, Kostki Małe, Kotki, Las Winiarski, Łagiewniki, Mikułowice, Młyny, Nowa Wieś, Nowy Folwark, Oleszki, Olganów, Owczary, Palonki, Pęczelice, Podgaje, Radzanów, Ruczynów, Siesławice, Skorzów, Skotniki Duże, Skotniki Małe, Słabkowice, Służów, Szaniec, Szczaworyż, Wełecz, Widuchowa, Wolica, Zbludowice, Zbrodzice, Zwierzyniec, Żerniki Górne. Chwalikówka, Duże Budy, Ewelinów, Ignaców, Kamienica, Kapturów, Kargowy, Młyny-Pomyków, Na Chrustach, Poddębinie, Podlesie, Posada, Równiny, Tomaszówek, Wąsosz, Włodarka, Wolica Siesławska.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola