Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Dziękowali Bogu za plony

Data publikacji: 2013-08-21, Data modyfikacji: 2013-08-21
A A AWydrukDrukuj  
 

18 sierpnia w gminie Busko-Zdrój obchodzono dożynki. Tym razem sołectwem, w którym zorganizowano święto plonów był Szaniec, piękna malownicza miejscowość regionu Ponidzia.

Dożynki - święto ludzi szczęśliwych

Dożynki rozpoczęto tradycyjnie mszą świętą w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Szańcu. Mszę koncelebrowali: ks. Marek Tazbir – obecny proboszcz parafii, ks. Krzysztof Furmańczyk - były proboszcz oraz Stanisław Dyk ks. dr hab. profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W czasie eucharystii dziękowano Bogu za plony rolniczego trudu i chleb powszedni. W homilii zwrócona została uwaga na wymiar dożynek, jako święta wspólnoty parafialnej i gminnej. Duszpasterz podkreślił, że święto plonów, to święto ludzi szczęśliwych, doceniających to, co mają i dziękujących za wszelkie dobro. Zaznaczył również, że ludzkie szczęście rodzi się przez walkę z grzechem, pychą i zaniedbaniem. W trakcie mszy św. poświęcone zostały dożynkowe wieńce, złożono również dary w postaci plonów rolnych. Po zakończeniu korowód na czele ze starościną i starostą dożynek Magdaleną Cygan i Dariuszem Ignacakiem ruszył na plac dożynkowy.

Dzień w którym z uznaniem myślimy o rolnikach i naszej ojczystej ziemi

Święto plonów - to jeden z najpiękniejszych dni w życiu rolnika, dzień w którym z szacunkiem i uznaniem myślimy o rolnikach i naszej ojczystej ziemi - powiedział gospodarz miasta i gminy burmistrz Waldemar Sikora. Burmistrz przyjął z rąk starostów dożynek bochen chleba – symbol plonów i owoców ciężkiej pracy na roli. Podkreślił wysiłek rolników i ich starania w dostosowaniu się do wymogów współczesnego rynku. Zwrócił również uwagę na coraz większe zaangażowanie mieszkańców sołectw w lokalne sprawy, na ich współpracę i pomysłowość. Kończąc wystąpienie podziękował rolnikom za dary ich ciężkiej pracy i życzył dobrych czasów dla polskiego rolnictwa. Podziękował również wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tegorocznych dożynek. Najlepsze życzenia dla rolników złożyli także: w imieniu ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego Maria Rasała – radca generalny sekretariatu ministra gospodarki, Czesław Siekierski poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Bożentyna Pałka-Koruba wojewoda świętokrzyski.

Dożynkowe wieńce i stoiska

Tradycyjnym punktem dożynkowej uroczystości było obśpiewanie wieńców. Każdy z 17 wieńców biorących udział w konkursie został obśpiewany. Przyśpiewki obfitowały w żartobliwe teksty, odnosiły się do aktualnych wydarzeń, zawierały też podziękowania i prośby skierowane do rządzących. W tej części uroczystości przyznano nagrody i wyróżnienia najlepszym gospodarstwom rolnym gminy Busko-Zdrój. Wyróżnione i nagrodzone gospodarstwa rolne to: gospodarstwo Bożeny i Dariusza Ignacaków, Ewy i Janusza Jaskulskich, Anny i Mariusza Wędów, Lilli i Ryszarda Piaseckich, Grażyny i Jerzego Piaseckich oraz Ewy i Zbigniewa Grochowskich. Spośród 11 stoisk wystawionych podczas dożynek, tytuł najlepszego dożynkowego stoiska trafił do sołectwa Oleszki. Drugie miejsce zajęła Widuchowa, a trzecie Wełecz. Najpiękniejszy wieniec dożynkowy w tym roku przygotowały Słabkowice, tuż po nich Dobrowoda, a za nią Zwierzyniec.

Do późnych godzin nocnych bawiono się w Szańcu na ludową nutę. Pogoda sprzyjała zabawie, humor dopisywał biesiadnikom. Nie brakowało jadła i napitku, domowych specjałów przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, dobrej muzyki i chętnych do zabawy. Muzyczną oprawę uroczystości przygotowała Kapela Buskowienie. Gwiazdą wieczoru był zespół „Rytmix".

FOTOGALERIA

Tekst i foto EHR

UM Busko-Zdrój, Źródło artykułu: www.busko.pl, Autor zdjęć: UM Busko-Zdrój
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat buski - powiat w Polsce (województwo świętokrzyskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Busko-Zdrój.

    W skład gminy wchodzi 65 miejscowości w 47 sołectwach.

    Busko-Zdrój, Stopnica, Gnojno, Nowy Korczyn, Pacanów, Solec-Zdrój, Tuczępy, Wiślica.

    Baranów, Bilczów, Biniątki, Błoniec, Bronina, Budzyń, Chotelek, Dobrowoda, Elżbiecin, Gadawa, Galów, Janina, Kameduły, Kawczyce, Kołaczkowice, Kostki Duże, Kostki Małe, Kotki, Las Winiarski, Łagiewniki, Mikułowice, Młyny, Nowa Wieś, Nowy Folwark, Oleszki, Olganów, Owczary, Palonki, Pęczelice, Podgaje, Radzanów, Ruczynów, Siesławice, Skorzów, Skotniki Duże, Skotniki Małe, Słabkowice, Służów, Szaniec, Szczaworyż, Wełecz, Widuchowa, Wolica, Zbludowice, Zbrodzice, Zwierzyniec, Żerniki Górne. Chwalikówka, Duże Budy, Ewelinów, Ignaców, Kamienica, Kapturów, Kargowy, Młyny-Pomyków, Na Chrustach, Poddębinie, Podlesie, Posada, Równiny, Tomaszówek, Wąsosz, Włodarka, Wolica Siesławska.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola